Šanta kočičí: Proč ji kočky milují a jaké jsou její benefity

Šanta kočičí, známá také jako kočičí máta, je rostlina, která má pro naše chlupaté přátele téměř magickou přitažlivost. Tato zelená bylina, obklopená tajemstvím a fascinací, je pro kočky zdrojem radosti a pro lidi předmětem zvědavosti. Zjistěte, jak šanta kočičí ovlivňuje chování koček, proč se stala neodmyslitelnou součástí kočičích hraček a jak ji můžete snadno pěstovat doma i na zahradě.

Obsah článku

 1. Vlastnosti, účinky a historie šanty
 2. Výhody šanty pro kočky
 3. Negativní účinky a rizika
 4. Použití a dávkování
 5. Alternativy k šantě
 6. Jak pěstovat šantu kočičí v květináči
 7. Pěstování šanty kočičí na zahradě
 8. Nejčastější otázky a závěrečná doporučení

Proč kočky milují šantu

Vlastnosti šanty kočičí

Šanta (Nepeta cataria) nebo také catnip či catmint je bylina z čeledi hluchavkovitých. Rostlina pochází z oblasti Středomoří, zejména z jižní Evropy, severní Afriky a západní Asie. Šanta kočičí obsahuje látku nazývanou nepetalakton, která se nachází v listech, stoncích a semenech této rostliny.

Tato látka se váže na receptory v nosní sliznici kočky, což vede k uvolnění serotoninu a endorfinů, což má za následek euforii a zlepšení nálady u kočky. Podobné mechanismy jsou známé i u lidí, kteří užívají různé druhy drog. U lidí však nepetalakton nemá stejný účinek, ale může působit jako repelent proti hmyzu, jako jsou komáři a klíšťata.

Historie šanty kočičí

Šanta kočičí byla používána po staletí pro své léčivé a relaxační účinky na lidi. V tradiční medicíně se používala k léčení nachlazení, zažívacích potíží, bolesti hlavy a nespavosti. Její vůně byla také oblíbená jako ochucovadlo a jako součást parfémů.

Účinky šanty kočičí na kočky

Každá kočka může reagovat na šantu trochu jinak. Některé kočky mohou na ni být velmi citlivé a okamžitě zareagovat, zatímco jiné mohou vykazovat jemnější reakci. Některé z možných projevů kočičí reakce na šantu zahrnují:

 • Olizování: Kočky mohou začít olizovat místo, kde se šanta nachází.
 • Sklon k hrám: Šanta může kočku povzbudit k hraní s hračkami nebo jinými předměty.
 • Čichání a lízání: Kočky si mohou při setkání s šantou často čichat a olizovat tlapky nebo jiné části těla.

Je důležité poznamenat, že účinky šanty kočičí nejsou trvalé a obvykle trvají jen několik minut. Po této době kočka obvykle ztratí zájem a potřebuje pauzu, než bude na šantu kočičí znovu reagovat.

Zajímavost: Jak uvádí web humansociety.org, je účinek šanty kočičí opačný, pokud ho kočka sní. Po pozření šanty se údajně uklidní.

Účinky šanty kočičí na lidi

Výzkumy také ukazují, že šanta kočičí může mít pozitivní účinky na lidi. Ačkoliv nepřitahuje lidi stejným způsobem jako kočky, v lidovém léčitelství se užívá pro její uklidňující a relaxační vlastnosti. U lidí se šanta kočičí používá ve formě čajů, olejů nebo jako přísada do koupelí pro její blahodárné účinky na mysl a tělo.

Šanta kočičí má uklidňující účinky, a to se může hodit v novém prostředí nebo u veterináře.

Při správném dávkování může šanta kočičku uklidnit a snížit stres způsobený například jízdou v autě.

Výhody šanty pro kočky

 • Zdravotní přínosy: Podporuje trávení, snižuje úzkost a stres a může dokonce fungovat jako přírodní repelent proti hmyzu.
 • Uklidňující prostředek: Při správném dávkování může šanta kočičku uklidnit a snížit stres, třeba při jízdě autem nebo v blízkosti cizích lidí tím, že zlepší jejich celkovou pohodu.
 • Zlepšení vztahu s páníčkem: Používáním hraček se šantou můžete posílit vztah mezi vámi a vaším zvířecím přítelem. Kočka je v euforii díky šantě a vy si s ní navíc hrajete. Tímhle způsob jasně posílíte vzájemné pouto.
 • Zábava a stimulace: Šanta kočkám poskytuje zábavu a mentální stimulaci, což je pro zdravý vývoj a spokojenost kočky velmi důležité a právě šanta přitom může být nápomocná.

Negativní účinky a rizika

Jakékoliv látky mohou mít nežádoucí účinky, a šanta kočičí není výjimkou. Přestože je považována za relativně bezpečnou, některé kočky mohou na ni reagovat přecitlivěle. Mezi možné negativní účinky patří zvracení, průjem, slintání nebo agresivní chování.

Je důležité dodržovat doporučené dávkování a nepodávat šantu kočičí příliš často. Nadměrné užívání může vést k závislosti a snížení účinnosti. Stejně jako u jakéhokoli léku je potřeba šantu podávat s rozvahou.

Použití a dávkování šanty kočičí

Formy šanty kočičí

Existuje několik druhů šanty kočičí, které se mohou lišit svými účinky a intenzitou působení na kočky. Suchá šanta je nejběžnější a lze ji zakoupit v mnoha podobách:

 • Čerstvé sušené listy: Můžete je rozptýlit po podlaze nebo umístit do kočičí hračky či škrabadla.
 • Spreje: Spreje s obsahem šanty se aplikují na hračky, škrabadla nebo jiné povrchy, které chcete, aby kočka očichala nebo olizovala.
 • Hračky se šantou: Některé hračky pro kočky již obsahují šantu uvnitř, což podporuje kočičí hravost a zvědavost.

Existují také hybridní druhy šanty, které kombinují různé druhy rostlin s podobnými účinky. 

Šanta kočičí může mít jak pozitivní, tak negativní účinky na kočku.

I šantou se může kočka předávkovat. Podávejte ji kočce s mírou.

Dávkování šanty kočičí

Šantu dávejte kočce s mírou, abyste zabránili předávkování. Při častém podávání může kočka klidně i ztratit o šantu zájem. Většině koček stačí, když jsou šantě vystavené jednou za týden nebo jednou za dva týdny.

I když je šanta kočičí pro většinu koček bezpečná, u některých koček se může objevit alergická reakce. Dávejte pozor na známky podráždění nebo nevolnosti. Také si dejte pozor na předávkování – příliš mnoho šanty může způsobit nevolnost nebo průjem.

Alternativy k šantě

Matatabi

Historie Matatabi sahá tisíce let zpět do východní Asie, především do Japonska a Číny. Tato rostlina, také známá jako "stříbrný réva" nebo "japonská stříbrná réva," byla původně využívána pro své léčebné účinky v tradiční čínské medicíně.

Matatabi obsahuje specifickou látku nazývanou actinidin, která je podobná látkám nacházejícím se v catnipu a má na kočky podobné účinky. Actinidin ovlivňuje receptory v nosní sliznici koček a může vyvolat různé reakce.

Většina koček zažije po expozici Matatabi pozitivní reakce jako zvýšenou hravost a přítulnost, ale účinky mohou být do jisté míry individuální.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský, známý jako Nepeta cataria, je rostlina s dlouhou historií v tradiční medicíně. Pochází ze Středního východu a Středomoří a byl používán v lidovém léčitelství k léčbě různých obtíží.

Rostlina, která obsahuje chemické sloučeniny ovlivňující kočičí chování. Klíčovou látkou je nepetalakton, který je obsažen v listech a stoncích této rostliny. U některých koček může vyvolat hravost a radost, zatímco jiné kočky zklidní a zrelaxuje. Účinky jsou individuální a závisí na citlivosti každé kočky.

Hračka pro kočky s matatabi

Alternativou k šantě je například matatabi. I ta má ale individuální účinky.

Jak pěstovat šantu kočičí v květináči

Výběr květináče a substrátu

Pro pěstování šanty kočičí je důležité vybrat vhodný květináč s dostatečnou drenáží. Přebytečná voda musí moci snadno odtékat, aby nedošlo k hnilobě kořenů. Velikost květináče by měla odpovídat velikosti rostliny; příliš malý květináč může omezit růst, zatímco příliš velký může vést k nadměrné akumulaci vlhkosti v půdě. Co se týče substrátu, ideální je volba kvalitní zahradní půdy s dobrou strukturou pro odvodnění, případně ji můžete obohatit o perlit nebo hrubý písek pro lepší drenáž.

Péče o rostlinu

Péče o šantu kočičí v květináči zahrnuje pravidelné zalévání, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřená. Rostlina preferuje světlé a slunné stanoviště, ale vyhněte se přímému polednímu slunci, které může listy popálit. Během vegetačního období je vhodné rostlinu občas přihnojit, aby se podpořil její růst a zdraví. Pokud zaznamenáte, že rostlina začíná být příliš velká nebo se její růst zpomaluje, může být čas na přesazení do většího květináče.

Pěstování šanty kočičí na zahradě

Výběr stanoviště

Šanta kočičí preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Ideální je vybrat místo, které dostává minimálně 6 hodin přímého slunečního světla denně. Tato rostlina je poměrně odolná a vyroste téměř v jakékoli zahradní půdě, ale pro nejlepší výsledky doporučujeme půdu obohatit kompostem, který zlepší její strukturu a zásobí rostlinu živinami.

Výsadba

Šantu kočičí můžete vysadit buď ze semen, sazenic nebo rozdělením trsů. Semena sejte na jaře přímo do záhonu nebo na podzim, aby měla dostatek času na stratifikaci. Sazenice nebo rozdělené trsy vysazujte na jaře, když už nehrozí mráz. Ujistěte se, že mezi jednotlivými rostlinami necháte dostatek místa, alespoň 30 cm, aby měly prostor pro růst.

Péče o rostlinu

Šanta kočičí je relativně nenáročná na péči. Zalévejte ji pravidelně, zejména během suchých období, ale vyvarujte se nadměrnému zalévání. Příliš mokrá půda může vést k hnilobě kořenů. Během vegetačního období doporučujeme mírně přihnojovat, aby rostlina zůstala bujná a zdravá. Použijte univerzální hnojivo pro květiny nebo kompost.

Ořezávání

Pravidelné ořezávání pomáhá udržovat rostlinu v dobrém zdravotním stavu a podporuje bohatší květenství. Po odkvětu ořežte rostlinu zpět, což podnítí další květenství a zamezí nekontrolovanému šíření semeny. Ořezávání také pomáhá udržovat kompaktní tvar a zabraňuje přílišnému rozrůstání.

Zimní příprava

Ačkoliv je šanta kočičí poměrně odolná vůči zimě, v chladnějších klimatických podmínkách může být vhodné rostlinu na zimu mírně ochránit. Pokud jsou zimy ve vaší oblasti mrazivé, přikryjte rostlinu vrstvou mulče nebo listí, což pomůže chránit kořenový systém před mrazem.

Nejčastější otázky

Proč moje kočka nereaguje na šantu?

Některé kočky nemají genetickou predispozici k reakci na šantu. Odhaduje se, že asi 30-50% koček na šantu nereaguje. Tato vlastnost je dědičná.

Má šanta účinky také na psy?

Šanta obvykle na psy nemá žádný účinek, ale může je přesto zajímat její vůně. Pokud chcete použít šantu pro svého psa, je důležité dodržovat bezpečnostní opatření stejně jako u koček.

Jak skladovat šantu kočičí?

Sušenou šantu uchovávejte v uzavřené nádobě nebo sáčku na tmavém, suchém místě, aby si udržela svou vůni a účinnost. Esenciální olej ze šanty by měl být skladován v chladničce nebo na chladném, temném místě v uzavřené lahvičce.

Je šanta pro lidi jedovatá?

Šanta není pro člověka jedovatá, ale může způsobit kontaktní dermatitidu u některých lidí, kteří jsou na ni alergičtí. Nepoužívejte šantu jako potravinovou přísadu ani jako léčivou rostlinu bez konzultace s odborníkem.

Závěrečná doporučení

 • Dodržujte doporučené dávkování u konkrétního typu šanty.
 • Pozorujte reakci vaší kočky a nepodávejte šantu příliš často.
 • Zajistěte, aby byla šanta uložena mimo dosah koček.
Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.