Šanta kočičí: Proč ji kočky milují a jaké jsou její benefity

Šanta kočičí: Proč ji kočky milují a jaké jsou její benefity

Kočky si v blízkosti šanty zkrátka nemohou pomoci. Majitelé v ten moment svého miláčka snad ani nepoznávají. Čím to je, že tahle rostlinka má tak silný vliv na kočičí chování? A jak často ji kočce dávat?

Proč kočky milují šantu

Vlastnosti šanty kočičí

Šanta (Nepeta cataria) nebo také catnip či catmint je bylina z čeledi hluchavkovitých. Rostlina pochází z oblasti Středomoří, zejména z jižní Evropy, severní Afriky a západní Asie. Šanta kočičí obsahuje látku nazývanou nepetalakton, která se nachází v listech, stoncích a semenech této rostliny.

Tato látka se váže na receptory v nosní sliznici kočky, což vede k uvolnění serotoninu a endorfinů, což má za následek euforii a zlepšení nálady u kočky. Podobné mechanismy jsou známé i u lidí, kteří užívají různé druhy drog. U lidí však nepetalakton nemá stejný účinek, ale může působit jako repelent proti hmyzu, jako jsou komáři a klíšťata.

Historie šanty kočičí

Šanta kočičí byla používána po staletí pro své léčivé a relaxační účinky na lidi. V tradiční medicíně se používala k léčení nachlazení, zažívacích potíží, bolesti hlavy a nespavosti. Její vůně byla také oblíbená jako ochucovadlo a jako součást parfémů.

Jak kočky vnímají šantu?

Každá kočka může reagovat na šantu trochu jinak. Některé kočky mohou na ni být velmi citlivé a okamžitě zareagovat, zatímco jiné mohou vykazovat jemnější reakci. Některé z možných projevů kočičí reakce na šantu zahrnují:

 • Olizování: Kočky mohou začít olizovat místo, kde se šanta nachází.
 • Sklon k hrám: Šanta může kočku povzbudit k hraní s hračkami nebo jinými předměty.
 • Čichání a lízání: Kočky si mohou při setkání s šantou často čichat a olizovat tlapky nebo jiné části těla.

Většina koček zažije po konzumaci šanty krátkou euforii, která může trvat až 15 minut, po níž následuje klidnější období.

Šanta kočičí má uklidňující účinky, a to se může hodit v novém prostředí nebo u veterináře.

Při správném dávkování může šanta kočičku uklidnit a snížit stres způsobený například jízdou v autě.

Výhody šanty pro kočky

 • Zdravotní přínosy: Podporuje trávení, snižuje úzkost a stres a může dokonce fungovat jako přírodní repelent proti hmyzu.
 • Uklidňující prostředek: Při správném dávkování může šanta kočičku uklidnit a snížit stres, třeba při jízdě autem nebo v blízkosti cizích lidí tím, že zlepší jejich celkovou pohodu.
 • Zlepšení vztahu s páníčkem: Používáním hraček se šantou můžete posílit vztah mezi vámi a vaším zvířecím přítelem. Kočka je v euforii díky šantě a vy si s ní navíc hrajete. Tímhle způsob jasně posílíte vzájemné pouto.
 • Zábava a stimulace: Šanta kočkám poskytuje zábavu a mentální stimulaci, což je pro zdravý vývoj a spokojenost kočky velmi důležité a právě šanta přitom může být nápomocná.

Negativní účinky a rizika

Jakékoliv látky mohou mít nežádoucí účinky, a šanta kočičí není výjimkou. Přestože je považována za relativně bezpečnou, některé kočky mohou na ni reagovat přecitlivěle. Mezi možné negativní účinky patří zvracení, průjem, slintání nebo agresivní chování.

Je důležité dodržovat doporučené dávkování a nepodávat šantu kočičí příliš často. Nadměrné užívání může vést k závislosti a snížení účinnosti. Stejně jako u jakéhokoli léku je potřeba šantu podávat s rozvahou.

Použití a dávkování šanty kočičí

Formy šanty kočičí

Existuje několik druhů šanty kočičí, které se mohou lišit svými účinky a intenzitou působení na kočky. Suchá šanta je nejběžnější a lze ji zakoupit v mnoha podobách:

 • Čerstvé sušené listy: Můžete je rozptýlit po podlaze nebo umístit do kočičí hračky či škrabadla.
 • Spreje: Spreje s obsahem šanty se aplikují na hračky, škrabadla nebo jiné povrchy, které chcete, aby kočka očichala nebo olizovala.
 • Uvnitř hraček: Některé hračky pro kočky již obsahují šantu uvnitř, což podporuje kočičí hravost a zvědavost.

Existují také hybridní druhy šanty, které kombinují různé druhy rostlin s podobnými účinky. 

Šanta kočičí může mít jak pozitivní, tak negativní účinky na kočku.

I šantou se může kočka předávkovat. Podávejte ji kočce s mírou.

Dávkování šanty kočičí

Šantu dávejte kočce s mírou, abyste zabránili předávkování. Při častém podávání může kočka klidně i ztratit o šantu zájem. Většině koček stačí, když jsou šantě vystavené jednou za týden nebo jednou za dva týdny.

I když je šanta kočičí pro většinu koček bezpečná, u některých koček se může objevit alergická reakce. Dávejte pozor na známky podráždění nebo nevolnosti. Také si dejte pozor na předávkování – příliš mnoho šanty může způsobit nevolnost nebo průjem.

Alternativy k šantě

Matatabi

Historie Matatabi sahá tisíce let zpět do východní Asie, především do Japonska a Číny. Tato rostlina, také známá jako "stříbrný réva" nebo "japonská stříbrná réva," byla původně využívána pro své léčebné účinky v tradiční čínské medicíně.

Matatabi obsahuje specifickou látku nazývanou actinidin, která je podobná látkám nacházejícím se v catnipu a má na kočky podobné účinky. Actinidin ovlivňuje receptory v nosní sliznici koček a může vyvolat různé reakce.

Většina koček zažije po expozici Matatabi pozitivní reakce jako zvýšenou hravost a přítulnost, ale účinky mohou být do jisté míry individuální.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský, známý jako Nepeta cataria, je rostlina s dlouhou historií v tradiční medicíně. Pochází ze Středního východu a Středomoří a byl používán v lidovém léčitelství k léčbě různých obtíží.

Rostlina, která obsahuje chemické sloučeniny ovlivňující kočičí chování. Klíčovou látkou je nepetalakton, který je obsažen v listech a stoncích této rostliny. U některých koček může vyvolat hravost a radost, zatímco jiné kočky zklidní a zrelaxuje. Účinky jsou individuální a závisí na citlivosti každé kočky.

Hračka pro kočky s matatabi

Alternativou k šantě je například matatabi. I ta má ale individuální účinky.

Šanta kočičí a nejpalčivější otázky kolem ní

Proč moje kočka nereaguje na šantu?

Některé kočky nemají genetickou predispozici k reakci na šantu. Odhaduje se, že asi 30-50% koček na šantu nereaguje. Tato vlastnost je dědičná.

Má šanta účinky také na psy?

Šanta obvykle na psy nemá žádný účinek, ale může je přesto zajímat její vůně. Pokud chcete použít šantu pro svého psa, je důležité dodržovat bezpečnostní opatření stejně jako u koček.

Jak skladovat šantu kočičí?

Sušenou šantu uchovávejte v uzavřené nádobě nebo sáčku na tmavém, suchém místě, aby si udržela svou vůni a účinnost. Esenciální olej ze šanty by měl být skladován v chladničce nebo na chladném, temném místě v uzavřené lahvičce.

Je šanta pro lidi jedovatá?

Šanta není pro člověka jedovatá, ale může způsobit kontaktní dermatitidu u některých lidí, kteří jsou na ni alergičtí. Nepoužívejte šantu jako potravinovou přísadu ani jako léčivou rostlinu bez konzultace s odborníkem.

Závěrečná doporučení

 • Dodržujte doporučené dávkování u konkrétního typu šanty.
 • Pozorujte reakci vaší kočky a nepodávejte šantu příliš často.
 • Zajistěte, aby byla šanta uložena mimo dosah koček.
Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.