Jak se zbavit alergie na kočky (A jde to vůbec?)

Vždy jste toužili po kočičím parťákovi, ale alergie na kočky vám v tom brání? A nebo máte nového partnera, který s vaší kočkou nevydrží kvůli alergii v jedné místnosti? Alergie na kočky je jedním z nejčastějších typů alergií. Léčba možná je, ale ne vždy je stoprocentně úspěšná. Zjistěte, co všechno můžete zkusit, abyste mohli žít s kočkou pod jednou střechou.

Alergie na kočky: definice a projevy

Alergii na kočky způsobuje protein

Alergie na kočky je jedním z nejčastějších typů alergií a je výsledkem imunitního systému, který reaguje na běžné látky jako na nebezpečné. V případě alergie na kočky je tato "nebezpečná" látka protein nazývaný Fel d 1, který se nachází v kočičích slinách, moči a srsti.

Někdy tedy soužití s kočkou pod jednou střechou vadit nemusí. Někteří alergici totiž na kočku negativně reagují jen když je kousne, škrábne nebo se jí dotknout bezprostředně poté, co si kočka olíže srst.

Zrádnost této alergie tkví v tom, že se může vyvinout kdykoli v životě a projevy alergie se mohou lišit člověk od člověka.

Příznaky alergie na kočky

 • zarudnutí očí
 • svědění kůže nebo ekzém
 • kýchání
 • astma 
 • anafylaktický šok (život ohrožující stav!)

Zrádnost alergie na kočku tkví v tom, že se může objevit kdykoli a klidně i u kočičích majitelů.

Mentální zdraví

Alergie na kočky se může podepsat i na vaší psychice. Pokud kvůli alergii budete dlouhé týdny smrkat, kašlat a bude se vám špatně dýchat, na náladě vám to nepřidá. Je to podobné jako když se dlouho nemůžete vyhrabat z nachlazení.

Jak se zjišťuje alergie na kočky

Alergologické testy vám provede lékař na kterémkoli alergologickém pracovišti. Testy zahrnují tzv. kožní prick test, kdy vám lékař malé množství alergenu (v tomto případě proteinu Fel d 1) aplikuje do kůže pomocí jehly. Pokud jste alergičtí, vaše kůže reaguje vytvořením zarudnutí a otoku.

Test seženete také ve většině obchodů a lékáren, takže si ho můžete udělat sami doma. Nicméně za ně pár stovek korun dáte zatímco u lékaře ani korunu.

Léčba alergie na kočky

Antihistaminika

Antihistaminika jsou léky, které blokují histamin, látku, která způsobuje alergické reakce. Tyto léky mohou pomoci zmírnit mnoho příznaků alergie na kočky, jako je svědění očí, kýchání a rýma.

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou silné protizánětlivé léky, které mohou pomoci zmírnit závažnější příznaky alergie na kočky, jako je například astma.

Alergické oční kapky a nosní spreje

Pro lokální symptomy, jako jsou svědění a zarudlé oči nebo ucpaný nos, mohou být užitečné alergické oční kapky a nosní spreje.

Imunoterapie – dlouhodobé řešení

Pokud jste alergičtí na kočky a standardní léky vám nepomáhají dostatečně, můžete zvážit imunoterapii. Imunoterapie je metoda, která se snaží postupně snížit vaši citlivost na alergeny.

Imunoterapie pomocí injekcí

Imunoterapie pomocí injekcí, často nazývaná alergická vakcinace, zahrnuje pravidelné injekce malých množství alergenu.

Imunoterapie pomocí tablet

Další možností je imunoterapie pomocí tablet. Tyto tablety obsahují alergen a vkládají se pod jazyk. Tato metoda je méně invazivní než injekce, ale může být méně účinná.

Zda a jak moc jste alergičtí na kočku zjistíte na alergologii. Tam vám také doporučí vhodnou léčbu.

Kočky vhodné pro alergiky

Jak je to s hypoalergenními kočkami

Žádná kočka není 100% hypoalergenní. I takzvané hypoalergenní kočky mohou vyvolat alergickou reakci u citlivých lidí. Hypoalergenní kočka znamená, že produkuje méně alergenního proteinu Fel d 1. Proto je důležité vědět, že i když některá plemena mohou vyvolat méně reakcí, alergie se může stále projevit.

Plemena koček vhodná pro alergiky

Sibiřská kočka

Sibiřské kočky jsou známé svým majestátním vzhledem a přívětivou povahou. Jsou to také jedny z koček, které produkují méně alergenního proteinu Fel d 1, což je dělá méně alergenními pro některé jedince.

Balinéská kočka

Balinéská kočka je varianta siamské kočky s delší srstí. Jejich srst je jemná a hedvábná, a co je důležitější, produkuje méně alergenu Fel d 1. Tato elegantní kočka by mohla být tím správným řešením pro vaše alergické potíže.

Bengálská kočka

Bengálské kočky jsou známé svým divokým vzhledem, ale milým a hravým chováním. Tyto kočky mají unikátní schopnost produkovat méně alergenu Fel d 1, což je činí vhodnými pro některé alergiky.

I když se některá plemena koček označují jako hypoalergenní, mohou vyvolat alergickou reakci.

Devon Rex

Devon Rex je jedinečné plemeno s krátkou vlnitou srstí. Mají méně srsti než mnoho jiných plemen, což může snížit množství alergenů ve vašem domě.

Cornish Rex

Cornish Rex, podobně jako Devon Rex, má také krátkou vlnitou srst. Toto plemeno je považováno za méně alergenní, ale je vždy nezbytné se setkat s kočkou a vyzkoušet, jak na ni vaše tělo zareaguje.

Javanská kočka

Javanská kočka, podobně jako balinéská kočka, je varianta siamské kočky s delší srstí. Javanské kočky nemají podsadu srsti, tudíž má méně chlupů a méně líná.

Otázky a odpovědi na závěr

 1. Musím se své kočky vzdát, pokud jsem na ni alergický? Nemusíte se své kočky vzdát, pokud jste na ni alergičtí. Existují léky a terapie, které mohou alergickou reakci zmírnit. Ke zlepšení kvality života s alergií na kočky můžete zvolit několik opatření jako třeba pravidelný úklid bytu, čistička vzduchu a dodržování léčby předepsané lékařem.
 2. Jak dlouho trvá, než se projeví symptomy alergie na kočky? Symptomy alergie na kočky se obvykle projeví do několika minut až hodin po expozici alergenu.
 3. Může být moje dítě alergické na kočky, pokud jsem alergický já? Alergie mohou být geneticky podmíněné, takže pokud jste alergický, šance jsou vyšší, ale není to stoprocentní.
 4. Může se alergie na kočky vyvinout i v dospělosti? Ano, alergie na kočky se může vyvinout v jakémkoli věku, a to i když jste byli s kočkou v kontaktu již v dětství bez jakýchkoli problémů.

  Alergii na kočky neberte na lehkou váhu

  Nehledě na to, jak velcí milovníci koček jste, máte-li na ně alergii, je lepší kontakt s kočkou omezit na minimum. Již zmíněný anafylaktický šok není žádná sranda a může vás připravit o život. Než se rozhodnete pro pořízení kočky, podnikněte opatření pro zmírnění vaší alergie.

  Zpět na blog

  Napište komentář

  Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.