Záhadou opředené kočičí předení

Když si sednete na gauč po dlouhém dni a vaše kočka se k vám přitulí, spustí se v ní záhadný motorek. Je to melodie, která může být stejně uklidňující jako šumění moře nebo praskání ohně. Předení koček je ale víc než jen způsob, kterým vyjadřují pohodlí a spokojenost. Ve skutečnosti má předení několik různých funkcí a může sloužit různým účelům.

Jak kočky předou

Předení je zvuk, který kočky vytvářejí vibracemi hrtanových svalů. Můžete si to představit jako malý motor uvnitř kočky, který běží na plné obrátky. Ale jak přesně to funguje? Předení koček je trochu záhadou.

Kdysi se myslelo, že zvuk je krev proudící velkými krevními cévami. Existovaly též teorie, že kočky mají jedinečný orgán, který vytváří zvuk předení. Bohužel, tyto a další teorie bylo těžké prokázat (nebo vyvrátit).

Vědci stále nejsou úplně jisti, jak přesně to kočky dělají. Ví se ale, že předení začíná v mozku, kde signál aktivuje svaly v hrtanu. Tyto svaly se pak rychle stahují a uvolňují, což vede k vibracím v hrtanu  25-150 Hz za sekundu), čímž vytváří typický zvuk předení.

Dříve se věřilo, že kočky mají jedinečný orgán, který vytváří zvuk předení.

Důvody, proč kočky předou

Každá kočka má svůj vlastní styl předení. Některé kočky předou tiše a jemně, zatímco jiné mohou příst tak hlasitě, že je slyšet na druhé straně místnosti. Je to jako jejich vlastní malý jazyk, kterým nám něco sdělují. Ale co přesně nám chtějí říct?

  • Spokojenost: Stačí podrbání na tom správném místečku nebo miska s tuňákovou konzervou a hned přede jak blázen. Kočka jednoduše přede, když je klidná, šťastná a cítí se v bezpečí.
  • Uklidnění: Předení slouží také jako způsob, jak se kočka sama uklidňuje, například v situacích, které ji děsí nebo stresují. Některé kočky též předou při porodu. Neví se však proč, a tak se dá jen předpokládat, že je to reakce na nepohodlí nebo možná způsob, jak navázat vztah s koťátky.
  • Komunikace: Předení je pro kočky způsob komunikace s lidmi nebo jinými kočkami. Předou, aby vyjádřily svou přítomnost, přátelství nebo potřebu péče.
  • Uspávání: Podle některých studií se kočky vlastním předením ukolébávají ke spánku. Je to trochu jako naše počítání oveček.
  • Léčení: Některé výzkumy naznačují, že předení pomáhá kočkám k rychlejšímu uzdravení. Nízká frekvence předení způsobuje sérii souvisejících vibrací v jejich těle, které mohou hojit kosti a rány, budovat svaly a opravovat šlachy, ulehčovat dýchání a snížit bolest a otoky. To by mohlo vysvětlovat, proč jsou kočky jsou schopné přežít pády z vysokých míst a mají tendenci mít méně komplikací po operacích než psi.

Zajímavosti o kočičím předení

Předou také koťátka

Věděli jste, že mláďata začínají příst už v raném věku, obvykle při kojení? Dávají tím najevo pohodlí a spokojenost. Předení koťátek může také posílit pouto mezi nimi a jejich matkou.

Už koťátka v raném věku předou. Projevují tím pohodlí a spokojenost.

Předou různé druhy koček

Předení je vlastní nejen domestikovaným plemenům koček. Předou dokonce i některé divoké kočkovité šelmy jako třeba gepardi. Velké kočky jako jsou lvi nebo tygři, ale předení nepoužívají.

Předení u jiných zvířat

Kromě koček existují i jiná zvířata, která vydávají zvuky podobné předení, například netopýři, hyeny, morčata, mývalové nebo cibetky. Tyto zvuky však nejsou přesně stejné jako kočičí předení a mohou mít jiné funkce.

Léčivé vlastnosti na lidi

Někteří vědci věří, že kočičí předení může mít pozitivní dopad na fyzické zdraví lidí. A možná na tom něco bude. Vždyť u lidí se frekvence 25 Hz používá při hojení ran.

Vliv vody na kočičí předení

Kočky obvykle přestanou vrnět, když slyší tekoucí vodu. Mnoho veterinářů zapne kohoutek, čímž přiměje svého kočičího pacienta, aby přestal vrnět. Díky tomu si mohou poslechnout plíce a tlukot srdce kočky.

Mýty o kočičím předení

Kočky předou, když mají hlad

Britští vědci studovali zvuky, které domácí kočky vydávají, když mají hlad a když nejsou zaměřené na jídlo. Předení v těchto situacích nezní stejně. Když kočky předou kvůli jídlu, kombinují své normální předení s nepříjemným křikem nebo mňoukáním, trochu jako pláč lidského dítěte. Odborníci věří, že na tento zvuk pravděpodobněji zareagujeme nehledě na to, zda jsme nebo nejsme majitelem kočky.

Kočičí předení znamená, že je kočka spokojená

Ačkoli je pravda, že kočky často předou, když jsou šťastné a klidné, mohou příst, když jsou nemocné nebo vystresované. Je to jejich způsob, kterým se uklidňují a možná dokonce i léčí. V případě podezření, že vaší kočce něco schází, se proto neopírejte jen o fakt, že přede, a tudíž jí nic nebude.

Jev, který nikdy nepřestane fascinovat

I když stále nevíme vše o tom, proč kočky předou, výzkumy nám pomáhají lépe pochopit tento fascinující projev. Je úžasné, kolik různých věcí může znamenat jednoduché "rrrrrr" vaší kočky. Zkuste si příště, až bude vaše kočka příst, všímat dalších signálů – jak se cítí, co potřebuje, nebo co se snaží sdělit. A užijte si klid a pohodu, kterou předení přináší.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.