Jak často krmit kočku?

Jak často krmit kočku?

Čím krmit kočku a jak často, aby prospívala a byla u vás šťastná? Každá kočka to má jinak. Záleží nejen na stáří nebo plemeni, ale na mnoha dalších faktorech. Zjistěte, jak zajistit kočce zdravý, vyvážený a zajímavý jídelníček a jak často své kočičí lásce doplňovat misku.

Co ovlivňuje frekvenci krmení kočky?

  • Věk: Koťata bývají hodně aktivní a neposedná, navíc jsou ve fázi růstu a vývoje, proto potřebují víc jídla než třeba starší kočky.
  • Zdravotní stav: Pokud je kočka zdravá, stačí jí nonstop přístup ke granulím a jedna až tři konzervy denně v závislosti na věku a plemeni. Lepší je podávat menší porce několikrát denně.
  • Typ stravy: Kočky na granulích potřebují méně krmit než kočky na vlhké stravě. Ideální je vyvážený jídelníček, který tvoří jak kočičí granule, tak kapsičky a konzervy.
  • Složení kočičího krmení: Pokud kočičí krmivo obsahuje málo masa a je plné cukrů a náhražek, může mít stále hlad, i když spořádá celou kapsičku. Pokuste se do jídelníčku své kočky zařadit krmivo s vysokým obsahem masa. Doplňkové látky by měly tvořit jen vitamíny, minerály a taurin.
  • Venkovní vs domácí kočka: Jestli si vaše kočka přes den uloví myšku nebo ptáčka, pak ji můžete na domácí stravě ubrat.


💡TIP💡
Jaké jsou měsíční náklady na kočku a co vše musíte pravidelně kupovat?

 

Jak často krmit koťata

Vliv věku a vývoje na krmení

Koťata jsou obvykle odstavena od mateřského mléka ve věku asi čtyř až šesti týdnů. Od tohoto okamžiku byste měli začít krmit své koťátko speciálním krmivem pro koťata, které je bohaté na proteiny a další živiny, které potřebuje pro rychlý růst a vývoj.

V prvních několika týdnech po odstavení krmte koťátko zhruba čtyřikrát až pětkrát denně. Jakmile dosáhne tří měsíců, můžete snížit frekvenci krmení na třikrát denně.

Typy krmiv pro koťata

Koťata by měla dostávat speciální krmivo pro koťata, které je bohaté na proteiny a další důležité živiny. Vaše koťátko v tomto období potřebuje dostatek tuků, aby mělo hodně energie, stejně jako vitamíny a minerály pro zdravý vývoj kostí a zubů. Můžete volit mezi suchým a vlhkým krmivem, přičemž oba typy mají své výhody.

Vlhké krmivo obsahuje víc vody, což je dobré hned z několika důvodů. :

  • Na předcházení močovým kamenům.
  • Dodržování pitného režimu.
  • Snazší na konzumaci než granule.

Suché krmivo je skvělé pro zdraví zubů a je finančně méně nákladné. Pokud preferujete suché krmivo, dbejte na to, aby koťátko mělo neustálý přístup k čerstvé vodě.

Dospělé kočky potřebují pravidelnou a vyváženou stravu tvořenou suchým i vlhkým krmivem.

Dospělé kočky potřebují pravidelnou a vyváženou stravu tvořenou suchým i vlhkým krmivem.

Jak často krmit dospělé kočky

Jak často dávat kočce granule

Pokud krmíte svou kočku převážně suchou stravou, můžete jí nechat přístup ke granulím nonstop. Kočky zpravidla ví, kdy mají dost a nesní víc, než potřebují. Nezapomeňte ale svou kočku pravidelně vážit (nebo choďte pravidelně k veterináři na kontrolu), aby nedošlo k nadváze.

 

Jak často dávat kočce konzervy a kapsičky

Upřednostňuje vaše kočka vlhká krmiva a na granule se ani nepodívá? Konzervy a kapsičky jí dávejte alespoň dvakrát denně. Vlhká krmiva podléhají rychlé zkáze, když je necháte jen tak v misce nebo na talířku. Proto je lepší dávat kočce menší porce, ať se jídlo nezkazí.

Jak často krmit starší kočky

Starší kočka vyžaduje speciální pozornost, protože ve vyšším věku mívá specifické stravovací potřeby. Záleží na jejím zdravotním stavu a také na tom, jak moc je v pozdějším věku aktivní. Neváhejte se poradit s veterinářem, pokud si nejste jisti.

Jak často krmit starší kočky

Starší kočky mají pomalejší metabolismus než dospělé kočky, takže toho obecně sní méně. Většina starších koček bude spokojena s dvěma až třemi menšími jídly denně.

Plemenné zvláštnosti v krmení koček

Plemeno vaší kočky může také ovlivnit její stravovací potřeby a návyky. Některá plemena mohou mít specifické dietní potřeby nebo tendenci k obezitě.

Jak často krmit mainskou mývalí kočku

Mainská mývalí kočka nebo také Maine Coon je jedno z největších domácích plemen koček a vyznačuje se svou velkou kostrou a svaly. Proto tato plemena potřebují vyšší příjem kalorií. Dávejte svému mňoukajícímu mývalovi denně tři malé až středně velké porce. Její strava by měla být bohatá na proteiny a obsahovat dostatek tuků.

Jak často krmit siamskou kočku

Siamské kočky jsou známé svým štíhlým tělem a aktivní povahou. Mohou vyžadovat vyšší příjem kalorií, a to až tři malé porce jídla denně. Jejich strava by měla být bohatá na proteiny a nízká na tuky.

Jak často krmit perskou kočku

Perské kočky jsou méně aktivní, takže jejich strava by měla být nízkokalorická a nízkotučná. Optimální frekvence krmení je maximálně dvě malé až střední porce denně. Strava perské kočky by měla být vyvážená a bohatá na vlákninu.

Jak předejít rannímu mňoukání? Kupte automatický dávkovač krmiva a kočka se ráno nají, aniž by vás budila.

Jak předejít rannímu mňoukání? Kupte automatický dávkovač krmiva a kočka se ráno nají, aniž by vás budila.

Základní pravidla krmení koček

Kvalitní strava

Strava vaší kočky musí být kvalitní a vyvážená. To znamená, že by měla obsahovat správné množství proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů, které kočka potřebuje.

Stálost

Kočky jsou zvyklé na rutinu, takže je krmte ideálně ve stejnou dobu každý den. Pokud tu možnost nemáte, kupte automatický dávkovač krmiva, kde můžete přes aplikaci nastavit čas krmení. Dávkovač vás tak zastoupí kdykoli, kdy nebudete doma nebo budete spát. Kočka dostane svůj příděl a vás nebude budit hladová v pět ráno (a navíc v sobotu).

Kontrola porcí

Některé kočky nemají záklopku a jí a jí, dokud je co. Máte-li podezření, že je to případ vaší kočky, několik dnů ji pozorujte a pečlivě kontrolujte, kolik toho sní. Také ji pravidelně važte, ať máte její váhu pod kontrolou. Pokud si nejste jisti tím, které krmivo a jak často kočce dávat, koukněte na obal. Výrobci tam uvádí doporučenou denní dávku.

Hydratace

Voda je stejně důležitá jako strava. Kočky mají přirozeně nižší pocit žízně, takže je důležité se ujistit, že mají vždy přístup k čerstvé vodě. Některé kočky preferují pití z tekoucí vody, takže můžete zvážit nákup fontánky pro kočky.

Časté otázky

1. Můžu krmit kočku pouze suchou stravou?

Ano, kočku můžete krmit pouze suchou stravou, ale je důležité se ujistit, že má stálý přístup k pitné vodě. Suchá strava obsahuje méně vody než vlhká strava (konzervy, kapsičky apod.), takže kočky, které jedí pouze suchou stravu, bývají náchylnější k dehydrataci a problémům s ledvinami.

2. Může kočka jíst lidské jídlo?

Některé lidské potraviny mohou být pro kočky bezpečné a zdravé, ale mnohé pro ni bývají toxické! Vždy se raději poraďte s veterinářem, než svou kočku začnete krmit lidským jídlem.

3. Jak předcházet kočičí obezitě?

Kontrola porcí, pravidelná fyzická aktivita a kvalitní strava jsou klíčové pro prevenci obezity u koček. Kočkám svědčí rutina. Krmte ji ideálně vždy ve stejný čas, nepřehánějte to s pamlsky a nenechte se kočkou překecat, pokud se bude dožadovat další celé konzervičky.

4. Co je to BARF strava a je vhodná pro mou kočku?

BARF je akronym pro Biologically Appropriate Raw Food, což v překladu znamená "Biologicky vhodná syrová strava". Jídelníček "barfující" kočky se skládá z čerstvého syrového masa, kostí, vnitřností, ovoce, zeleniny a vajec a svým způsobem má na zdraví kočky pozitivní dopad. Vrací se tak trochu ke kořenům.

S BARFem ale nejde začít ze dne na den. Navíc nesprávná skladba a konzumace špatně zpracovaných surovin může kočce uškodit. Než se do praktikování BARF pustíte, poraďte se s někým, kdo už to se svou kočkou praktikuje nebo s vaším veterinářem.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.